Leuto talvi lisännyt Kaakkois-Euroopassa talvivaurioiden riskiä
Hanna Helkkula (hanna.helkkulavyr.fi
Lounais-Euroopassa talvi on ollut tähän mennessä kylmä ja runsasluminen, kun taas Kaakkois-Euroopassa talvi on ollut hyvin leuto ja vähäsateinen
MARS Bulletin kertoo viimeisimmän mittauskauden 1.12.2020-18.1.2021 olleen tavanomaista lämpimämpi suurimmassa osassa Eurooppaa. Poikkeuksena tähän tavallista kylmempi jakso Espanjassa, Ranskassa, Irlannissa ja Iso-Britanniassa.
Tavallista lämpimämpää on ollut etenkin Kaakkois-Euroopassa sekä Turkissa. Keski-Turkissa maan vesivarannot alkavat ehtymään sateiden vähyyden sekä syksyn kuivuuden seurauksena.
Syyskasvustojen pakkasen kestävyys on parantunut joulukuussa huomattavasti Länsi- ja Keski-Euroopassa. Kaakkois-Euroopassa heikko kestävyys on seurausta tavanomaista leudommasta talvesta.
Joulukuussa ennustettiin pakkasvaurioita kasvustoihin Venäjän Euroopan puolisilla osiin sekä paikoin Pohjois-Romaniaan, Keski-Balkanille ja Pohjois-Espanjaan. Talvivaurioiden vaara jatkuu näillä alueilla leudon talven ja huonon kasvustojen karaistumisen seurauksena.

Lähde: JRC MARS Bulletin