Syyskuun aikana viljojen satoennusteet ovat maailmalla tarkentuneet. Kansainvälinen viljaneuvosto (IGC) korotti entisestään arvioita vehnän sadosta ja kulutuksesta. Ennuste ei siis suurenna tämän satokauden loppuvarastotilannetta. FAO eli YK:n elintarvike- ja maatalousjärjestö puolestaan suurensi lokakuun alussa julkaistussa ennusteessaan vehnän satovuoden lopun varastoarviota, mutta toisaalta kiristi näkymiä rehuviljojen osalta.
Vehnällä syyskuun markkinahintatason on pitkälti sanellut Venäjän vehnätoimitukset joita vastaan Yhdysvaltojen ja EU:n on ollut vaikea toimia. Kilpailu markkinoilla tulee kiristymään entisestään, kun Ukraina päätti lokakuun alussa luopua aiemmin kesällä asettamistaan vehnän ja maissin vientiveroista.
Arviot maailman eniten tuotetun viljan, maissin, sadosta ovat vielä vehnääkin enemmän arvioiden varassa. Yhdysvaltojen eli merkittävimmän tuottajan satoarviota ja varastotilannetta on kesän ja syksyn mittaan pienenetty, joten maissin tiukka tasetilanne on pitänyt sen vientihintaa poikkeuksellisesti yhdysvaltalaista vehnää (SRW) korkeammalla. Lokakuun alkuun mennessä Yhdysvaltojen maissisadosta oli puitu viidennes, joten tulevien viikkojen satouutiset vaikuttavat sen hintakehitykseen, mikä edelleen heijastuu muihin viljoihin.
EU markkinoilla erikoista on ollut syyskuussa rehuohran hinnan pysyminen korkealla tasolla, vaikka vehnällä hintakehitys taittui laskuun. Ranskassa ja osin Saksassa rehuohran hintanoteeraukset olivat syyskuun lopulla vehnää korkeammalla. Myös Suomessa jotkin ohralle ilmoitetut hintanoteeraukset ovat lähellä vehnän tasoa eli täälläkään tilanne ei ole aivan perinteinen.
Syyskylvöt ovat pohjoisella pallonpuoliskolla meneillään, joten tiedot syykylvö-aloista ovat edelleen hajanaisia. Yhdysvaltojen viljapörssien vuoden päähän ajoittuvat vehnän ja maissin futuurihinnat ovat korkeammalla tasolla verrattuna tämän markkinointivuoden sadolle ajoittuviin noteerauksiin. Korkeammat hintanoteeraukset eivät ainakaan vähennä viljelyinnostusta vuoden päästä korjattavalle sadolle. IGC arvioi, että vehnän kylvöalat kasvaisivat vuodelle 2012/2013 ainakin Pohjois-Amerikassa ja Itä-Euroopassa.
VYR on parasta aikaa teettämässä viljelijäkyselyä vilja- ja öljykasvisadon määrän, laadun, myyntiaikomusten sekä ensi vuoden pellonkäyttösuunnitelmien suhteen. Tälle, jo perinteiseksi muodostuneelle kyselylle on tarvetta sillä, viime vuoden tapaan, kuluneen kesän kasvukausi oli hyvin vaihteleva eri puolilla Suomea. Kysely tuo omalta osaltaan tarkempaa tietoa satotilanteesta, joten siihen toivotaan aktiivista osallistumista. Vastauksista saatu tieto auttaa koko sektorin toimintaa, mutta on samalla myös tehokas keino viljelijöille kartoittaa tulevan talven markkinoihin vaikuttavia satotietoja ja myyntien ajoittumisnäkymiä. Tulokset tullaan raportoimaan lokakuun jälkipuoliskolla kaikkien nähtäville www.vyr.fi sivustolla.
Jukka Virolainen