Tulosta
 

Viljaviesti syyskuu 2010

4.10.2010
Lukijalle

Syyskuun alussa julkaistu TIKE:n satoarvio asetti Suomen viljataseen poikkeukselliseen asemaan. Viljojen pienentyneet kylvöalat ja kesän helteet tuottivat alhaisen sadon, jota ei ole nähty sitten viime vuosikymmenen lopun. Ohran osalta on jopa alijäämää, kun ei oteta huomioon varastoja viime satokaudelta. Tilanne ei ole parempi öljykasveilla, sillä viime vuodesta kaksinkertaistuneelta pinta-alalta saataneen kokonaisuudessaan vain jonkin verran parempi sato. Seuraava tilakyselyihin perustuva ja siten tarkempi satoarvio saadaan marraskuun lopulla.

Suomen viljahinnat ovat syyskuun aikana edelleen lähentyneet EU:n hintakehitystä, joten niukan viljataseemme vaikutus näkyy. Lähikuukausien hintaheilahteluja on hankala ennakoida niin meillä kuin maailmalla. Asiaan vaikuttaa pohjoisen pallonpuoliskon maissisadon tarkentuminen, syyskylvöennusteet, vaihtelut eri viljojen hintasuhteissa sekä Venäjän ja Ukrainan vientipolitiikka.

Suomen näkökulmasta kauran niukka tarjontatilanne EU:n alueella varmastikin tukee hintoja ja samoin laadukkaalle vehnälle on vientipotentiaalia. Toisaalta rehuviljojen osalta odotellaan tarjonnan lisääntymistä, kun EU komissiosta on esitelty ajatuksia siitä miten interventioviljan myyntien suhteen menetellään.

VYR on paraikaa teettämässä viljelijäkyselyä syksyn vilja- ja öljykasvisadon määrän, laadun ja myyntiaikomusten suhteen. Samalla tiedustellaan ensimmäisiä suunnitelmia viljelyalojen ja panosten käytön osalta vuodelle 2011. Ensi vuoden aikomukset kiinnostavat koko sektoria varsinkin ohran ja öljykasvien osalta. Tulokset tullaan raportoimaan kaikkien nähtäville vyr.fi nettisivuilla lokakuun jälkipuoliskolla.

*

Kansainvälinen viljatilanne

Viljan maailmanmarkkinahinnat kohosivat syyskuussa vehnän ja ohran kohdalla johtuen lähtökohtaisesti Mustan meren tuotantoennusteiden alenemisesta. Hintojen nousuun vaikuttivat myös huoli US maissin satoennusteen pieneneminen sekä viljakaupan vilkastuminen. Kuun lopulla hinnat lähtivät laskuun.

Maailman viljantuotannon arvioidaan olevan kaudella 2010/11 1741 milj. tonnia, mikä on kolme milj. tonnia vähemmän kuin kuukautta aiemmin. Viljan kulutusennuste nousi miljoona tonnia 1780 milj. tonniin. Hintojen kohoaminen oli voimakasta suhteessa maailman viljataseeseen, joka on tasapainossa kahden hyvän satovuoden jälkeen.

Lue lisää

*

EU:n viljamarkkinatilanne

Hintakehitys EU:ssa on reagoinut samaan suuntaan kuin maailmanmarkkinoilla on tapahtunut. Vaikuttimina ovat olleet muun muassa tiedot Mustan meren alueen syyskylvöjen edistymisestä ja Australian ja Argentiinan vehnäsatoarvioiden suurentuminen. Vastaavasti euron arvon kohoaminen on painanut täällä sisämarkkinahintoja.

Lue lisää

*

Katsaus kotimaan viljamarkkinoihin

Syyskuussa viljan puinnit saatiin päätökseen Suomessa ja muualla. Säät ja sen seurauksena viljan laatu ovat vaihdelleet paljon ja tuottaneet pettymyksiä monessa maailman kolkassa. Niinpä elokuussa alkanut viljan hintojen huikea nousu jatkui syyskuun puoliväliin saakka, jolloin myllyvehnän hinta alkoi laskea Suomessa muita maita seuraten. Rehuviljojen hinnat ovat pysyneet vakaammin, kunnes syyskuun lopussa EU:n komission suunnitelma interventiovarastojen purkamisesta alkoi laskea rehuvehnän ja ohran hintaa. Öljykasvien hinnat saavuttivat huippunsa syyskuun lopussa.

Lue lisää

*

Luomuviljamarkkinat

Luomuviljan hinta ei ole noussut tämän alkusyksyn aikana yhtä voimakkaasti kuin tavanomaisen viljan hinta (pl kaura). Luomuviljan hinta on ollut normaalisti n. 30 % parempi kuin tavanomaisen viljan, mutta nyt näin ei ole. Hintakehitykseen vaikuttavat viime kevättalvella tehdyt tuotantosopimukset sekä markkinoilla liikkuvan viljan ja sitä kautta kilpailun vähäisyys.

Luomuviljan hinta on seurannut tavanomaisen viljan hintaa viiveellä. Tällä hetkellä on jo nähtävissä ensimmäisiä merkkejä tavanomaisen viljan hintapiikin tasoittumisesta. Se miten kyseinen hinnan nousu vaikuttaa luomuviljaan jää nähtäväksi.

Lue lisää