 Jälleen on yksi viljavuosi jäämässä historiaan ja uusi vuosikymmen odottamassa oven taka-na. Viljojen hintakehitys on ainakin viljelijän ja viljan viljelyn tuotantopanosten tuottajien näkö-kulmasta ollut melko ikävää seurattavaa. Suunta on ollut yksiselitteisesti alaspäin. Vain interven-tion aukeaminen marraskuun alussa nosti rehu-vehnän ja ohran hinnan sadan euron pintaan tonnilta. Kauran hinta pysyi kuitenkin edelleen sitkeästi 80 euron tasossa USA:n markkinoiden jonkinasteisesta avautumisesta huolimatta.
Parin vuoden takaiset korkeat viljan hinnat kääntyivät maailmanlaajuisten hyvien viljasatojen vuoksi nopeaan laskuun ja palattiin melko nope-asti "vanhaan järjestykseen". Finanssikeinotte-lijoiden aiheuttaman talouslaman pohja lienee nyt sivuutettu eivätkä kovin monet peräkkäiset hyvät viljasadotkaan ole normaalisti mahdollisia globaaleilla viljamarkkinoilla, joten viljan ja öljykasvien hintojen odotetaan yleisesti jälleen vahvistuvan ensi vuoden aikana.
Lue lisää
Vilja-alan yhteistyöryhmän sihteeristö kiittää kaikkia lukijoitamme mielenkiinnosta yhteistä asiaamme kohtaan ja toivottaa teille kaikille rauhallista joulua ja menestyksekästä toiminnan vuotta 2010.
~~
|